جراحی کوچک کردن سینه
دکتر بهزاد فرخی جراح زیبایی

دکتر بهزاد فرخی از بهترین جراحان زیبایی ایران در سال 1364 از دبیرستان تیزهوشان علامه حلی فارغ التحصیل شد و در همان سال در دانشگاه علوم پزشکی تهران رشته پزشکی عمومی را شروع کرد و در سال 1374 رشته جراحی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع و در سال 1378 دوره را با برد تخصصی به پایان رسانید . در سال 1384 دوره جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران شروع و در سال 1387 دوره را به پایان رسانید . در همان سال دوره کوتاهی را در بیمارستان Sick Kid در شهر تورنتو در کانادا در رشته جراحی فک و صورت به پایان رسانید و از راهنمایی های اساتید بزرگ این رشته مثل دکتر Fisher, Zuker بهره مند گردید.

جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی، عمل جراحی سینه ، جراحی کوچک کردن سینه

سینه های بسیار بزرگ میتواند باعث مشکلات بهداشتی و احساسی برای عده ای از بانوان گردد .همچنین  امکان دارد شخص دچار درد و ناراحتی فیزیکی شود. سنگینی بافت های  اضافی در سینه ، امکان دارد توانائی شما در زندگی فعال رابه هم بزند.

ناراحتی روحی و آگاهی داشتن از سینه های بزرگ و آویزان ، برای عده ای از بانوان به اندازه ی درد فیزیکی مهم است این جراحی که ماموپلاستی کاهنده  نام دارد، با برداشتن چربی ، بافت غددی ، و پوست از سینه ، باعث میشود که سینه ای مناسب با بدن خود داشته باشید و ناراحتی از داشتن سینه ی بزرگ نیز از بین برود.

ماموپلاستی شامل مراحل ذیل میگردد

 1. کوچک کردن سینه  اغلب با ایجاد برش هایی روی سینه و تخلیه چربی های اضافی و بافت غددی  صورت میگیرد. گاهی امکان دارد که چربی های اضافی از راه لیپوساکشن از سینه خارج شود. چنانچه که علت اصلی بزرگی سینه م چربی های موجود در سینه باشد و پوست اضافه نباشد ، می توان تنها از لیپوساکشن به منظور  کوچک کردن سینه استفاده کرد.تکنیک های  مورد استفاده برای کوچک کردن اندازه ی سینه شما ، بنا بر شرایط فردی ، ترکیب سینه ، میزان برداشت موردنظر ، خواسته شخص ، و توصیه جراح تعیین می شود
 2. بی هوشی : بمنظور کاهش استرس و حفظ آرامش بیمار در طول جراحی ، داروهائی تجویز میگردد که شامل تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی هستند که جراح گزینه مناسب را پیشنهاد خواهد کرد.
 3. برش جراحی که خود شامل گزینه های ذیل مباشد
  – الگوی گرد که دور تا دور سینه کشیده میشود
  – الگوی سوراخ کلید با برش  دور سینه و نیز خط عمودی تا شیار زیر سینه
  – الگوی T معکوس یا همان الگوی لنگر شکل
  خط های برش نیز جوشگاه های دائمی و مرئی هستند ،که اغلب در زیر سوتین یا لباس شنا پنهان میشوند.
 4. برداشتن بافت ها و تغییر موقعیت آنها : بعد از اینکه جراح برش را روی سینه ایجاد نمود، نوک سینه که به خونرسانی و عصب دهی اصلی خود بایستی چسبیده بماند، تغیر محل داده  و در چنانچه لازم باشد اندازه ی هاله با برداشتن پوست از حاشیه آن کاسته می شود سپس  بافت سینه ای که کوچک شده بالا آورده شده و  فرم داده می شود . گاهی اوقات برای سینه های بسیار بزرگ و آویزان ،  بایستی نوک سینه و هاله ی آن برداشته شده و به موقعیت بالاتری روی سینه انتقال داده شوند.
 5. بستن برش ها : به منظور شکل دادن به سینه های کوچک جدید ، برش ها به یکدیگر رسانده می شوند در داخل عمق سینه ، بخیه هایی بمنظور حمایت و  فرم دادن به سینه تازه ساخته شده زده شده و سپس پوست با بخیه ، چسب پوستی یا نوار چسب جراحی باند پیچی میشود. خطوط برش دائمی هستند اما معمولا کمرنگ شده و که با گذشت زمان بهبود میابند.
 6. ملاحظه ی نتایج :نتیجه جراحی ماموپلاستی بلافاصله پس ازعمل جراحی قابل رویت است. پس از چند روز ورم ناشی از عمل رفع گردیده و با گذشت زمان  خطوط برش نیز بسیار کمرنگ می شوند . با بهبودی تدریجی ، نیز  رضایت شما از شکل جدید سینه تان افزایش میابد.

دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی

بعد از پایان ماموپلاستی ، پانسمان روی محل برش ها قرار داده میشود. امکان دارد که بانداژ الاستییک یا سوتین حمایت کننده جهت کاهش ورم یا حمایت از سینه های در حال التیام داده شود. هم چنین امکان دارد که یک لوله ی نسبتا  کوچک و باریکی  بطور موقت در زیر پوست گذاشته شودکه  خون اضافی یا مایع تجمع یافته را خارج نماید.

نتایج جراحی ماموپلاستی

نتایج جراحی ماموپلاستی تقریبا، طولانی مدت خواهند بود . اندازه ی جدید سینه به شما کمک میکند که شما از درد و محدودیت فیزیکی قبل از عمل فارغ شوید. ظاهر متناسب تر شما  قطعا باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود تصور ذهنی شما از خودتان میشود. هرچند که امکان دارد با گذشت زمان در اثر پیری ، تغییرات وزن ، عوامل هورمونی و جاذبه شکل سینه ها متغیر باشد.

دستورات لازم بعد از جراحی ماموپلاستی

 • 1- بیمار برای مدت هفت روز اول بعد از جراحی لازم است که  هنگام استراحت شکم و کمر خم نباشد تا ورم وناراحتي سينه کاهش یابد وحتما از يك بالش کوچک زير زانو  استفاده كند.
 • 2-داروهای تجویز شده را سر شش ساعت ميل كند ؛ چنانچه فراموش کرد نوبت بعدي را دو برابر مصرف كند ؛ معمولا پنج تا هشت روز آن را ادامه دهيد ؛چنانچه به هر علتی مجبور به قطع دارو شديد حتما به پزشک خود اطلاع تا آنتي بيوتيك ديكري را تجویز نماید.
 • 3 – مسكن تجويز شده(معمولا” بروفن 400)  است را در سه روز اول بعد از ماموپلاستی  سر ساعت و بعد از آن هنگام دردبا توجه  به نیاز مصرف شود. که معمولا بيماران  احتیاجی به مصرف  مسکن پس از روز 5-7 نخواهند داشت. بجز استامينوفن ساده يا كدئين دار و بروفن(ایبوپروفن) 400 اهیچ مسکن دیگری را مصرف نكنيد.
  **هرگز و تحت هیچ شرایطی  ازآسپيرين و  آ اس آ  ويا تركيباتي كه حاوي اين دو دارو باشند ؛به مدت  دو هفته قبل  تا دو هفته پس از جراحی استفاده نكنيد به این علت که باعث خونريزي  خواهد شد.
 • 4- از روز عمل ميتوانيد بایستید و قدم بزنید براي مدت  سه هفته بویژه  پنج روزا ول پس از جراحی و بایستی از هرگونه فعاليت بدني كه ضربان قلب شما را به بالاي صد بار در دقيقه برساند  مثل بالا رفتن سريع از پله؛ بلند كردن وزنه هاي سنگين و ….پرهیز نمایید. به ویژه بایستی مواظب حرکات ناگهانی وشدید یا قوی دربازوها باشید .
  مناسب ترین فاکتور براي فعاليت درد شما خواهد بود هر زمان که  فعاليتيسبب  شروع درد در  شود براي شما مناسبنخواهد بود. خوابیدن طولانی مدت و بیحرکتی از عوامل عمده بروز آمبولی لخته است و توصیه نمیشود.با یک بالش اضافی در یک پهلو و جابجایی متناوب با طرف دیگرمیتوانید خستگی دراز کشیدن به پشت را کاهش دهید .
 • 5- از خوردن  غذاهاي پر حجم و نفاخ پرهيز كنيد . مراقب بروز يبوست باشيد و براي هفت روز اول بعد از عمل مرتب از ملينهاي خفيف مثل شربت هيدروكسيد منيزيوم (شير منيزيوم) استفاده كنيد . در صورت بروز نفخ 20 قطره دايمتيكون هر 6 ساعت ميل كنيد.
 • 6 – بیماران ماموپلاستی بایستی به مدت  سه ماه از سوتيان (كرست)استفاده كنند{-شب و روز.در ویزیت بعدی به شما گفته خواهد شد}. استفاده از سوتین نباید سبب درد شود بویژه در هفته اول  بعد از جراحی که در اینصورت شما باید از سوتین بزرگتر یا نرمتر استفاده کنید چون فشار سوتین از  ترمیم زخم و حتی صدمه جدی به سینه جلوگیری خواهد کرد.بیماران پروتز سینه با توجه  به فرم و محل پروتز امکان دارد که تا مدتی از پوشیدن سوتین منع شوند تا پروتز در موقعیت مناسب قرار گیرد.
 • 7- اغلب تا دو روز بعد از جراحی  ميتوانيد حمام كنيد. براي استحمام با پانسمان در زير دوش  آب قرار بگيريد   . سر خود را با مقداری شامپو كودك بشوييد و بگذارید که كف آن از روي تن عبور كند و آب بكشيد پانسمان را  اصلا دستكاري نكنيد . پس از استحمام كناره هاي پانسمان را با حوله كاملا” تميز و بهداشتی  به آرامي خشك كنيد.
  •    نباید از بتادين استفاده كنيد *از كيسه آب گرم استفاده نكنيد و پوست سينه تان  را با سشوار يا هر وسيله ديگري گرم نكنيدبه این علت که به دليل بيحسي امكان بروز  سوختگي وجود دارد.
 • 8 –چنانچه تا دو هفته پس از ماموپلاستی به هر دليلي قرار باشد توسط پزشك ديگري اقدامي براي شما انجام شود يا داروی دیگری برایتان تجویز گردد حتما بایستی  قبل از استفاده با پزشک خود مشورت كنيد.
 • 9- مصرف دو عدد ويتامين ث1000mgبه مدت  ده روز ترميم  زخم راسریع میکند.
 • 10- خارش یا سوزش زیاد ـ دردی که قبلا” وجود نداشته –درد ناگهانی -تب و بی میلی  از  علائمی هستند که نیازبه بررسی سریع   دارند و بایستی سریعا با پزشک خود تماس گرفت

جراحی سینه ، عمل زیبایی سینه ، جراحی کوچک کردن سینه

این عمل جراحی سینه یکی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیک به شمار می رود .

در این روش حدود 100gr تا 2500grمی توان بافت اضافی پستان را خارج کرد و ضمنا فرم و شکل سینه بعد از عمل نیز از حالت افتاده و شل به حالت ایستاده و سفت بر خواهد گشت .

در این روش عمل سینه معمولا از یک برش دور سینه و یک برش عمودی استفاده می شود و کمتر از برش عرضی استفاده می شود و اسکارهای ایجاد شده به مرور کم رنگ و محو خواهند شد . اگرچه می توان از پمادهای حاوی سیلیکون و لیزر نیز جهت کم کردن اسکارها استفاده کرد .

در این عمل جراحی سینه ( ماموپلاستی )امکان شیردهی مجدد بعد از عمل حدود 80% خواهد بود ولی توصیه می شود زمانی که قصد بچه دار شدن دارند این عمل را بعد از دوران حاملگی انجام دهند . دوره نقاحت جراحی حدود 4 روز می باشد و بعد از عمل جراحی پوشیدن کرست های سفت جهت فرم دادن مجدد ضروری می باشد .

دلایل عمل جراحی سینه ، جراحی کوچک کردن سینه ، ماموپلاستی

مشكل اكثر خانم‌هایی كه به سراغ ماموپلاستی ( جراحی سینه ، جراحی کوچک کردن سینه )می روند، داشتن پستان‌های بزرگ است.

از لحاظ فیزیكی پستان‌های بزرگ، شكل و فرم شانه و گردن را از‌ ‌بین برده و باعث ایجاد كمر درد و گردن درد می‌شوند؛ همچنین باعث ایجاد انحراف در‌ ‌وضع نشستن و در موارد شدیدتر باعث مشكل تنفسی می‌شوند. سینه ‌های بزرگ ظاهر یك زن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث‌ ‌می‌شود كه او ناموزون به نظر برسد و ورزش كردن را نیز برای او مشكل یا غیر ممكن كند.

از لحاظ روان‌شناختی نیز معمولا‌ كسانی كه دارای پستان‌های بزرگ هستند خجالتی و كم‌رو شده و در نتیجه لباس‌های گشاد می‌پوشند تا ناموزونی خود را پنهان كنند. دسته دیگری از خانم‌ها برای بزرگ كردن سینه‌هایشان عملجراحی سینه انجام می‌دهند كه این دسته معمولا فقط به خاطر بهتر به نظر رسیدن ظاهرشان دست به این عمل می زنند.

محل برش در ماموپلاستی ، جراحی سینه :

جراحی زیبایی سینه

توصیه های اعمال قبل از جراحی سینه، جراحی کوچک کردن سینه ، ماموپلاستی

اگر شما سیگاری هستید باید قبل از عمل جراحی سینه، سیگار را ترك كنید. سیگار كشیدن به طور جدی رگ‌های خونی را تنگ می‌كند و بنابراین جریان خون را در آن ناحیه‌ ‌كاهش داده و باعث كند شدن روند جوش خوردن زخم‌ها شود. آسپرین و‌ ‌بعضی داروهای ضد التهابی و دیگر داروها می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند‌ ‌بنابراین نباید آنها را مصرف كنید‌. اگر اضافه وزن قابل توجهی دارید، پیشنهاد می‌شود كه وزنتان را‌ ‌كاهش دهید. بسته به سن شما، ممكن است نیاز باشد قبل از عمل جراحی سینه ‌ماموگرافی انجام دهید.

بخشی از افتخارات دکتر بهزاد فرخی

نظرات زیباجویان

golden-flower

تازه ترین مقالات

راه های ارتباطی

راه‌های ارتباطی

آدرس: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۳، واحد ۱۰۲
۰۲۱۸۸۶۷۵۹۶۶ - 02188675945
شماره موبایل
۰۹۳۶۱۲۴۱۷۴۶
واتساپ
۰۹۲۲۱۲۴۱۷۱۲
روزهای زوج
شبکه‌های اجتماعی

فرم تماس با ما

در حافظه موقت کپی شد