پروتز گونه
دکتر بهزاد فرخی جراح زیبایی

دکتر بهزاد فرخی از بهترین جراحان زیبایی ایران در سال 1364 از دبیرستان تیزهوشان علامه حلی فارغ التحصیل شد و در همان سال در دانشگاه علوم پزشکی تهران رشته پزشکی عمومی را شروع کرد و در سال 1374 رشته جراحی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع و در سال 1378 دوره را با برد تخصصی به پایان رسانید . در سال 1384 دوره جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران شروع و در سال 1387 دوره را به پایان رسانید . در همان سال دوره کوتاهی را در بیمارستان Sick Kid در شهر تورنتو در کانادا در رشته جراحی فک و صورت به پایان رسانید و از راهنمایی های اساتید بزرگ این رشته مثل دکتر Fisher, Zuker بهره مند گردید.

پروتز گونه و چانه

پروتز گونه و پروتز چانه

علل متعددی برای پروتز گونه موجود هستند که به همین منظور راه حلهایی هم نیز در خصوص گونه گذاری ایجاد شد. چنانچه که شخصی پوستی پر از چین و چروک دارد و یا اینکه صورتی بسیار لاغر دارد، مناسب ترین راهکار برای چنین فردی در پس از تزریق چربی ، گذاشتن پروتز گونه میباشد.

چنانچه که قصد برجسته نمودن گونه هایتان را دارید ترجیح بر این میباشد که که پروتز ها را جایگزین ژل نمایید چرا که عوارض گذاشتن این پروتزهای گونه بسیار کم بوده و نیز خطری برای بدن شخص ندارد و تا چندین سال بدون این که عوارضی داشته باشند در گونه باقی میمانند. مدت زمانی که برای جراحی گونه طول میکشد تقریبا حدود نیم ساعت الی 40 دقیقه میباشد که به هر دو روش نیز یعنی همان بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی نیز قابل انجام میباشد. برشی که برای جراحی گونه داده میشود از داخل دهان نیز میباشد. پروتزهای گونه در سه نوع موجود میباشند:

  • گونه ای: نوع اول پروتزهای گونه ای میباشند و آنها را بطور مستقیم در استخوان گونه جاگذاری میکنند که گونه در این صورت حالت برجستگی بیشتری نیز پیدا مینماید.
  • نوع دوم پروتزهای زیرگونه ای هستند ، پروتزهای زیرگونه ای حجم گونه را پرتر نشان میدهند و نیز لاغری و چروک پوست را برطرف مینمایند.
  • و دسته سوم پروتز ترکیبی است که منجر به بهبودی وضع گونه و استخوان گونه میشوند .

 پروتز های ناحیه گونه و چانه

پروتز گونه جزء علمهایی است که امروزه نظر بسیاری از خانم های جوان و بعضی آقایان را به خود جلب کرده. برجسته سازی گونه در کل به تمام افراد زیبایی خاصی می بخشد، اما برای افرادی که چهره استخونی دارند این عمل بسیار مناسب می باشد.

در بیمارانی که گونه فرورفته دارند می توان با یک برش داخلی دهانی یک پروتز از جنس سیلیکون (silicon) در ناحیه گونه کارگذاری کرد که با بی حسی موضعی قابل انجام است و گونه را برجسته می کند و در بیمارانی که چانه کوتاه و یا فرورفته دارند می توان با برش داخل دهانی یک پروتز در ناحیه چانه بکار برد .

پروتزهای گونه و چانه

 گاهی اوقات در افراد با دفورمیتی های صورت وفرو رفتگی های ناحیه گونه و یا عقب بودن یا کوتاه بودن چانه لازم است از پروتزها برای اصلاح این موارد استفاده کرد . جنس این پروتزها معمولا سیلیکون نرم است ولی گاهی اوقات یک روکش از جنس PTFE  به روی سیلیکون اضافه میشود و باعث استحکام بیشتر و کاهش احتمال جابجایی این پروتز ها میشود .

پروتز گونه Malar implant

پروتز گونه کلا به 3 نوع تقسیم میشود

  1. نوع اول پروتزها گونه را می پوشانند .
  2. نوع دوم پروتز های زیر گونه یا submalar  میباشند که حفره زیر گونه را میپوشانند.
  3. نوع سوم پروتز های مرکب یا combined   هستند که ترکیبی از 2 پروتز بالا میباشند.

پروتز گونه

 طریقه کار گذاشتن پروتز ها از داخل دهان میباشد با برش کوچکی از داخل دهان و در بالای دندان های آسیاب یک حفره ایجاد میشود و پروتز آنجا قرار می گیرد . معمولا احتیاج به ثابت کردن پروتز ها به استخوان زیرین نمی باشد . عمل جراحی بسیار ساده است ولی مثل هر جراحی میتواند عوارض را به دنبال داشته باشد . شایع ترین عارضه جابجایی پروتز میباشد در این حالت لازم است مجددا پروتز جاگذاری شود و عارضه بعدی عفونت وتجمع خون در ناحیه کار گذاری پروتز میباشد که لازم است در این حالت پروتز تعویض شود.

پروتز گونه

 پروتز چانه Chin implant

این پروتز ها معمولا وقتی که چانه از حد معمول عقب تر است ویا ارتفاع چانه کوتاه است استفاده میشود . با برش کوچکی از روی چانه حدود 3 سانتی متر در ناحیه زیر چانه ،پروتز کار گذاری می شود . می توان پروتز را از راه دهان با برش کوچکی در زیر لثه  ناحیه دندانی نیش نیز کار گذاری کرد و بعد از عمل هم با پانسمان پروتز را در هما ن ناحیه ثابت نگه داشت . با برش از روی پوست معمولا اسکار کوچکی بر جای می گذارد که در شیار زیر ناحیه چانه مخفی می شود . در صورتی که چانه خیلی عقب باشد باید از گذاشتن پروتز صرف نظر کرد و به جای آن از روشgenioplasy استفاده کرد . در این روش استخوان چانه شکسته میشود و به سمت جلو آورده می شود و یا با استفاده از استخوان مصنوعی طول چانه را می توان افزایش داد.

عکس پروتز گونه

ضرورت پروتز گونه

صورت ایده آل

پروتز روی گونه شما

جراحی های زیبایی همیشه  بی فایده نیستند،  در بعضی مواقع لازم میباشد که با ایجاد  مقداری تغییر در یکی از اجزای صورت که نافرم بودن آن  سبب عدم اعتماد به نفس ما شده باز حس اعتمادبه نفس را در خود ایجاد نماییم. چون اعتماد به نفس نداشتن عوارض نامطلوبی برسلامت روان و روابط اجتماعی  شخص ایجاد مینماید که این عوارض از آثار انجام جراحی های زیبایی بیشتر ایجاد خطر می کنند. جراحی های زیبایی  فقط زمانی بی فایده  به حساب  میایند که فرد بدون  این که مشکلی داشته باشد و با وجود برخورداری از زیبایی تنها به دلیل  وسواس فکری خواستار آن هستند . پروتز گونه یکی از جراحی های زیبایی به شمار میرود که متقاضیان زیادی دارد.گاهی تنها با این عمل پروتز گونه می توان  زیبایی شخص را چندین برابر نمود؛ برای قرن ها استخوان برجسته گونه جزئی اساسی از زیبایی کلاسیک  محسوب می شده و صورت های مثلثی شکل همیشه به صورت های گرد برتری داشته اند. همچنین ، معمولا افرادی که در سنین جوانی گونه هایی برجسته دارند در سنین میانسالی با شل شدن عضلات گونه مواجه می شوند، پس بدین صورت تصمیم به پروتز گونه  می گیرند  اما این که این عمل تا چه اندازه به آن ها کمک می کند و چه عوارضی  را در پی خواهد داشت؟معمولا برای صورت های ایده ال چندین ویژگی در نظر گرفته میشود، یعنی وقتی که صورت را به ۳ قسمت تقسیم می کنیم این ۳ قسمت از رستنگاه مو تا محل ابرو، دوم از محل رویش ابروها تا ریشه بینی و سوم از ریشه بینی تا محل چانه  بایستی به یک اندازه باشد و نیز صورت ایده آل بایستی  حالت محدب داشته باشد تا این که حالت مقعر داشته  باشد، یعنی گونه ها باید  مقداری برجسته باشد  و هنگامی که از نیم رخ به صورت نگاه میکنیم باید  یک حالت محدب داشته باشد نه مقعر و فرورفته.در نهایت  اگر یک صورت دارای این ویژگی ها باشد صورتی مناسب به حساب میاید..به منظور برجسته سازی گونه ها می توان از روش های متفاوتی مثل تزریق چربی، تزریق ژل یا استفاده از پروتز گونه بهره برد که مناسب ترین روش استفاده از پروتز گونه میباشد. پروتزها  معمولا از ماده ای به نام «سیلیکون» ساخته می شوند و بنابر تحقیقات انجام شده سیلیکون ها ضرر  خاصی برای بدن ندارند و سال ها بدون اینکه عوارضی را ایجاد کنند در محل باقی می مانند و در حجم و اندازه های گوناگونی ساخته می شوند. بعضی از کارخانه های سازنده فضای داخل پروتزها را از موم پر می کردند لیکن درحال حاضر نوع سیلیکونی  مطلوب و مرغوب ترین و کم عارضه ترین نمونه های به دست آمده میباشند..

صورت هایی که گونه می خواهند

پیامدهای منفی عمل پروتز

توصیه های پس از عمل

 همان گونه که گفتیم جراحی زیبایی پروتز گونه به ۲ دلیل انجام می شود یکی برای زیبایی و علت دیگر اعمال ترمیمی که در نوع دوم  زمانی انجام می شود که فرد دچار تصادف شده و استخوان گونه یک سمت به داخل فرورفته و برای ترمیم و جبران نیز ، پروتز گونه گذاشته می شود. دربخش های زیبایی بهترین کاندیدها کسانی هستند که اصلا گونه ندارند و دچار فرورفتگی در ناحیه گونه یا زیرگونه هستند. در مواقعی دیگر به دلیل عقب بودن اسکلت گونه یا قسمت های میانی استخوان صورت است. گاهی نیز به دلیل تصادف  امکان دارد یک گونه یا هر ۲ گونه کاملا عقب رفته باشند یا در اثر ضربه شدید شکسته و مقداری از استخوان آن جذب شود. گونه گذاری در مواردی که در استخوان میانی صورت اشکال وجود دارد و فک بالا هم عقب است مناسب ترین و مطمئن ترین  راه نیز  جلو آوردن قسمت میانی صورت است.  اما در مواقعی که مشکل در گونه و زیرچشم باشد تقویت استخوان گونه هم مهم و دارای اثر میباشد. عمل  پروتز گونه به اشخاصی  که  دارای صورت های کشیده هستند توصیه می گرددو از این  راه می توانند مقداری از عرض گونه های خود را بیشتر کنند و صورت خود را از کشیدگی به مقداری گردتر شدن تغییر دهند. این جراحی از ۲۰ سالگی تا حدود ۵۰ سالگی توصیه می شود.پیامدهای منفی عمل پروتز گونه بسیار ناچیز است و همانند تمام عمل ها می تواند ریسک عفونت داشته باشد و بسیار نادر است که عوارضی همچون خونریزی در محل عمل، خون مردگی، جابه جایی پروتز و عفونت ایجاد گردد. به جز عفونت  همه ی عوارض قابل کنترل است و درصورت عفونت پروتز بایستی به سرعت تخلیه  شود و اگر از عوارض دیگر پروتز گونه بخواهیم نام ببریم می توانیم به تقارن نداشتن در ۲نیمه صورت اشاره کنیم که  دلیل آن این است که در واقع هیچ صورتی وجود ندارد  که کاملا در هر ۲ طرف تقارن داشته باشد و بعد از گذاشتن پروتز علت  این تقارن نداشتن تورمی است  که ایجاد می شود مقداری بیشتر خود را نشان می دهد که  امکان دارد باعث  نارضایتی فرد شود. این عوارض در صورتی که  جراحی با  اصول استاندارد انجام گردد و توسط متخصص انجام پروتز صورت بگیرد کمتراتفاق می افتدمقداری درد، تورم و کبودی پس از عمل بدیهی  بوده لیکن در صورت درد یا تورم شدید یا خونریزی باید جراح را مطلع کرد.
معمولا پس از عمل  خوردن از آنتی بیوتیک ها توصیه میگردد..
شخص بایستی  بعد  از هربار مصرف موادغذایی با دهانشویه دهان خود را شست و شو دهد تا محل برش ها که داخل دهان است دچار عفونت  نگردد
استفاده از کیسه یخ روی گونه به مدت  ۲۴ ساعت اول  به منظور کاهش تورم ها توصیه می شود.
۵ بایستی  از فعالیت های سنگین همچون ورزش تا ۸ هفته بعد از عمل جدا  خودداری شود ولی فعالیت های سبک پس از ۳ روزممکن است.
هنگام خواب  گذاشتن ۲ عدد بالش در پشت سر برای کاهش تورم ها توصیه می شود.
بیمار بایستی  از وارد شدن هرگونه ضربه به ناحیه گونه  به مدت چند هفته بعد از عمل اجتناب کند.
از خوردن غذاهای سفت و جویدنی در ۴ ۳ روز اول پس از عمل خودداری کند که  احتمال جابه جایی پروتزها در گونه کمتر شود.

جراحی پروتز گونه را به ۲ شکل  می توان روی استخوان گونه قرار داد

  1. از طریق داخل دهان
  2. از طریق پلک تحتانی

عمل پروتز گونه  در هر دو روش با نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل انجام میگردد که مدت زمان عمل در هر دو روش بین 45 دقیقه تا یک ساعت میباشد.

روش آسانتر پروتز

 در اکثر مواقع  برای  پروتزگونه از روش اول( داخل دهان) استفاده شده و این روش توصیه می شود و تکنیک عمل به این صورت است که از طریق داخل دهان برش کوچکی بین لثه فوقانی و نسج نرم گونه می دهیم. نسج نرم را از گونه را مقداری  بلند کرده و در سپس حفره ای ایجاد می کنیم که پروتز را درون این حفره و درست روی استخوان گونه قرار دهیم و آن را ثابت می کنیم. شکل های پروتزخیلی  متنوع است؛ می تواند روی استخوان گونه یا زیر استخوان گونه قرار بگیرد. این پروتزها  به شکلی طراحی شد ه اند که به راحتی روی استخوان می نشینند، و در نهایت  محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم.

روش سخت تر پروتز

قبل از شروع جراحی محلی که باید پروتز روی گونه قرار گیرد را از روی پوست مشخص کرده و با مارکر مخصوص استریل نشانه گذاری می کنیم. این کار سبب میگردد که ، محل گذاشتن پروتز کاملا قرنیه باشد، سپس برشی را  زیرمژه های پلک تحتانی و دقیقا به موازات پلک می دهیم. این برش دقیقا همان برشی است که برای برداشتن پف پلک تحتانی نیز میدهیم و استفاده میکنیم. از محل این برش پوست روی گونه را در قسمت دلخواه از روی استخوان بلند کرده و پروتز را در محل خود قرار داده و ثابت می کنیم و در نهایت محل برش را می دوزیم. ولی این روش به ندرت انجام می شود وروش مشکلی میباشد

بخشی از افتخارات دکتر بهزاد فرخی

نظرات زیباجویان

golden-flower

تازه ترین مقالات

راه های ارتباطی

راه‌های ارتباطی

آدرس: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۳، واحد ۱۰۲
۰۲۱۸۸۶۷۵۹۶۶ - 02188675945
شماره موبایل
۰۹۳۶۱۲۴۱۷۴۶
واتساپ
۰۹۲۲۱۲۴۱۷۱۲
روزهای زوج
شبکه‌های اجتماعی

فرم تماس با ما

در حافظه موقت کپی شد