جراحی پلک بالا و پایین
دکتر بهزاد فرخی جراح زیبایی

دکتر بهزاد فرخی از بهترین جراحان زیبایی ایران در سال 1364 از دبیرستان تیزهوشان علامه حلی فارغ التحصیل شد و در همان سال در دانشگاه علوم پزشکی تهران رشته پزشکی عمومی را شروع کرد و در سال 1374 رشته جراحی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع و در سال 1378 دوره را با برد تخصصی به پایان رسانید . در سال 1384 دوره جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران شروع و در سال 1387 دوره را به پایان رسانید . در همان سال دوره کوتاهی را در بیمارستان Sick Kid در شهر تورنتو در کانادا در رشته جراحی فک و صورت به پایان رسانید و از راهنمایی های اساتید بزرگ این رشته مثل دکتر Fisher, Zuker بهره مند گردید.

جراحی پلک بالا و پایین

عمل جراحی پلک بالا و پایین

منظور از جراحی پلک چیست؟

چنانچه که ما تنها یک مرحله جراحی پلک را انجام دهیم سه حالت پیش روی ما خواهد بود، اینکه در این صورت تنها عمل روی پلک پاییین انجام شود و یا اینکه عمل روی پلک بالایی باشد و یا اینکه روی پلک بالایی انجام شود و در نهایت همزمان روی پلک بالا و پایین عمل جراحی صورت بگیرد.در جراحی پلک پوست و چربی های اضافی برداشته شده که منجر به شادابی چهره شما میگردد.

جراحی پلک

در جراحی پلک دقیقا کجا را برش میدهند؟

محل برش پلک پایین روی پوست نزدیک به مژه ها میباشد و در پلک بالایی هم دقیقا چین بالای پلک را میبرند. که این زخم ها پس از جراحی نیز کاملا از بین میروند.

نکاتی در خصوص جراحی پلک که در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی نامیده میشود

 • بیمار بایستی حداقل تا شش ساعت قبل از بستری شدن هرگونه خوردن و آشامیدنی را حذف نماید.
 • بیمار بایستی مدارک پزشکی خود را از قبیل آزمایش و عکس و هر چیزی که دارد را با خود به بیمارستان ببرد.
 • زمان مراجعه بیمار به پزشک خود پس از جراحی پلک 5 روز بعد از عمل و سپس سه هفته بعد از عمل و سه ماه و نیم بعد از عمل میباشد.
 • تورم و کبودی زیر چشم یکی دو روز اول بعد از جراحی پلک  بسیار زیاد خواهد بود که طی یک هفته پس از جراحی رفته رفته بهتر خواهد شد.
 • تا سه روز بعد از عمل پلک بایستی بطور مطلق استراحت نماید به این معنا که تا جایی که ممکن است چشمهایتان راببندید.
 • روز اول بعد از عمل بایستی هر یک ساعت یکبار از کمپرس یخ استفاده نمایید و آن را روی پلکهایتان بگذارید.
 • بعد از جراحی پلک تنها از داروهایی که جراحتان  تجویز نموده استفاده کنید و از اینکه سرخود داروهایی را استفاده کنید جدا بپرهیزید.
 • چنانچه که پزشک معالجتان برایتان پمادی را تجویز نموده باشد بایستی به مدت 2 هفته این پماد را استفاده نمایید.
 • چنانچه که در یکی دو روز اول بعد از جراحی پلک مقدار اندکی خون از بخیه هایتان خارج شد ابن امر طبیعی بوده و هیچ جای نگرانی نخواهد داشت.
 • بعد از جراحی پلک مشکل تاری دید امری طبیعی بوده و هیچ نگران نباشید.
 • تا روز پنجم بعد از جراحی پلک ،نباید صور خود را خیس کنید و بهتر است از روز پنجم به بعد استحمام کنید.
 • در جراحی پلک ، روز پنجم بعد از جراحی بخیه ها را میکشند ولی بهبود جای بخیه امری زمان بر بوده که به تدریج محو میگردد.
 • به مدت یک ماه بعد از جراحی پلک از ماساژدادن و خاراندن چشم پرهیز نمایید.
 • به هیچ وجه تا دو هفته بعد از جراحی پلک هیچ ماده آرایشی ای را به چشمان خود نزنید.
 • چنانچه که فعالیت های سنگینی را انجام میداده اید بایستی به مدت یک ماه پس از جراحی پلک این گونه فعالیت ها را تعطیل نمایید.
 • نتیجه عمل های زیبایی را نبایستی که در روزهای نخستین بعد از عمل ارزیابی کرد، چرا که در روزهای اول بعد از جراحی پلک ، پلک شما ظاهری مناسب نداشته و چنانچه که تورم و کبودی پلک ها کم گردد ما میتوانیم در خصوص نتیجه عمل نظر بدهیم.
 • کسانی که مشکل عدم تقارن پلک هایشان را دارند ، پس از جراحی پلک نیز درجه ای خفیف از این عدم تقارن نیز دیده میشود.

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک هیچ تاثیری در درشت تر شدن چشم و بالا رفتن ابرو نیز ندارد. چنانچه که از بیماری های خاص نیز رنج میبرید اعم از بیماری های جسمی و روحی مثل یرقان و هپاتیت و … قبل از جراحی پلک بایستی به پزشک خود نیز اطلاع رسانی نمایید. همچنین در صورتی که اعتیاد به مواد مخدر دارید بایستی این موضوع را هم به اطلاع پزشک خود برسانید.

سعی کنید که پس از جراحی پلک قبل از خوابیدن از پمادهای چشمی استفاده نمایید چرا که نیمه باز ماندن پلک ها پس از جراحی پلک نیز امری عادی است.
ایا با جراحی پلک میتوان چروک و خط خنده را هم از بین برد؟

خیر! بهترین روش برای درمان خط خنده و چروک های ناشی از آن همان تزریق بوتاکس بوده چرا که اغلب پزشکان هنگام جراحی پلک به این موضوع توجه نداشته و قادر به بهبود چنین مواردی نمیباشند. پس این گونه مشکل با بلفاروپلاستی بهبود نمیبابد زیرا در جراحی پلک تنها پف پلک و پوستهای اضافی نیز برداشته نمیشوند.

جراحی پلک در زیباییی چشمانی دارای پلک های افتاده هستند و خسته به نظر میرسند تاثیری بسیار زیادی داشته است.که این تاثیر با کشیدن پلک و برداشتن چربی و پوستهای اضافی نیز میسر میگردد. اغلب بیماران در زمان وتحد با جراحی پلک جراحی های دیگری از قبیل کشیدن ابرو و تزریق زل هم انجام میدهند تا به مطلوب ترین نتیجه در خصوص پلک هایشان برسند  و اینکه دیگر پلک هایشان خسته به نظر نیاید.

بیمار اغلب بعد از جراحی پلک احساس سنگینی پلک را داشته و حس مینماید که پلکش سفت شده و احساس درد در ناحیه پلک مینماید که این درد به آسانی با مصرف مسکن هایی که پزشک تجویز کرده قابل تسکین خواهد بود. همانطور که بیان کردیم به مدت چند روز پس از جراحی پلک بایستی از پماد برای زخم های پلک استفاده نمایید و قطعا از کمپرس سر د استفاده نمایید تا ورم چشم را کاهش دهید و حتما از قطره چشم و یا اشک مصنوعی بهره  ببرید تا از خشک شدن چشمهایتان نیز جلوگیری شود.

تمام بیماران بایستی در هفته اول بعد از جراحی پلک به طور جدی از انجام فعالیت هایی مثل تماشای فیلم و کتاب خواندن و کار با گوشی و رایانه خودداری نمایند زیرا این فعالیت ها سبب خشک شدن چشم میگردد. همچنین ورم و کبودی چشم را بعد از جراحی پلک با بالا نگه داشتن سر میتوان بسیار کم کرد. در نهایت بیمار با گذشت حداقل ده روز بعد از جراحی پلک میتواند فعالیت های طبیعی خود را نیز انجام دهد.

همچنین توصیه ما به شما بیمار عزیز این میباشد که بعد از جراحی پلک به مدت 12 الی 14 روز بعد از جراحی پلک برای حفاظت از چشم در برابر باد و خاک و نور خورشید بایستی عینک تیره به چشمتان بزنید. برخی از بیمارن بعد از عمل سریع دچار خستگی چشم میشوند که این موقتی بوده و برای روزهای اول بعد از عمل میباشد که در این صورت توصیه ما به شما این است که خواب کوتاهی را داشته باشید و نیز استراحت نمایید و از این موضوع هیچ نگران نشوید. انجام هر گونه عملی که منجر به افزایش جریان خون در چشمها میگردد نیز به مدت یک ماه بعد از جراحی کاملا ممنوع میباشد.

کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی

مناسب ترین کیس برای بلفاروپلاستی  موردی است که حداقل به سن 35 سالگی رسیده باشد و چربی و پف زیر چشم سبب افتادگی پلک وی شده باشد و چهره ای نا خوشایندی برای او ایجاد کرده باشد. بنابراین برای فردی  با این مشکل منوط بر این که کاملا سالم باشد و سابقه بیماری خاصی را نداشته باشد و از مشکل جدی و جسمی ای رنج نبرد جراحی پلک اقدامی لازم به نظر می آید.

گاهی این پف چشم و افتادگی پلک در اشخاصی که جوان هستند به شکل ارثی میباشد ولیکن در کل علت اصلی این مسئله همان کهولت سن میباشد که سبب چین و چروک میگردد. و در اندک مواردی هم نیز بیماری هایی مثل کلیه و تیروئید سبب پیدایش چنین تغییراتی در چهره میگردند.

جراحی پلک اغلب بطور بی حسی انجام میگیرد و تقریبا به مدت دو ساعت نیز زمان میبرد. انجام این عمل به شکل سرپایی بوده که پس از انجام بینار نیز مرخص گشته و بایستی هنگام ترخیص از عینک هایی با شیشه تیره محل جراحی را بپوشاند.

نشانه های  پیری پلک پایینی

-اولین و اصلی ترین نشانه از پیری پلک ،پف های زیرچشم میباشد.
– این کیسه های زیر چشمی در واقع از چربی بیرون زده ای تشکیل می شوند که سبب میگردد تا چهره شخص خسته و فرتوت به نظر بیاید.
-از نشانه های پیری پلک پایینی این است که پوست اطراف پلک خشک شده و خط هایی در اطراف پلک نمایان میگردد.
-پیری پلک به دلیل افزایش سن و نیز در معرض نور خورشید قرار گرفتن است که سبب خشکی پوست و چین و چروک میگردد.
– همچنین گودی و کبودی زیر چشم  در پیری پلک افزایش میابد.
جراحی پلک پایین در واقع عملی است که قادر است بسیاری از علائم پیری پلک را از بین ببرد.

علایم معمول پیری پلک بالایی

 1. در پیری پلک بالایی ، پوستهای اضافی در بالای پلک زیاد شده که منجر به پیر به نظر امدن شخص میگردد.
 2. اغلب چشمها خسته و پیر و چهره نیز عصبی به نظر می اید.
 3. در پیری پلک بالا شخص در ظاهر زیبایی پلک سالم خودش را از دست میدهد و چین و چروکی در پلک ایجاد میگردد.
 4. بانوان به دلیل تجمع پوستهای اضافی در پلک بالا قادر به آرایش چشم خود نمیباشند.
 5. گاهی پیری پلک بالا به علت تجمع پوست نیز میدان دید را کم می کند.
 6. در این حالت چربی اضافی در بالای پلک به راحتی دیده میشود.

بخشی از افتخارات دکتر بهزاد فرخی

نظرات زیباجویان

golden-flower

تازه ترین مقالات

راه های ارتباطی

راه‌های ارتباطی

آدرس: تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۳، واحد ۱۰۲
۰۲۱۸۸۶۷۵۹۶۶ - 02188675945
شماره موبایل
۰۹۳۶۱۲۴۱۷۴۶
واتساپ
۰۹۲۲۱۲۴۱۷۱۲
روزهای زوج
شبکه‌های اجتماعی

فرم تماس با ما

در حافظه موقت کپی شد